Skiareál Skalka a její nový svah

Mnozí z vás již jistě byli na návštěvě ve skiareálu Skalka a někteří si možná v poslední době všimli nové stavby sjezdovky pro malé děti. Aktivní sportovní vyžití dětí je krásná myšlenka, ale za každou cenu? Posuďte sami…

Tuto neděli, při obchůzce pole a lesu Zahumenice jsem přišel až ke skiareálu Skalka a nestačil jsem se divit nad tím, co se za poslední asi tři měsíce změnilo. Po pravé straně svahu na poli a břehu Zahumeničky vyrostl svah pro nejmenší lyžaře. Jedná se asi o 5-7 metrový násyp zeminy, na kterém je umístěno zařízení vleku, a jelikož stavba zasahuje na okolní pozemky, tak jsem začal pátrat dál.

Stavba zasahuje do několika pozemků, kde majiteli jsou Ridera Skalka s.r.o. (provozovatel areálu, jednateli jsou Tereza a Martin Friedrichovi), Kudelová Jarmila a Hýlová Marie. Dle sdělení jednatele společnosti Agrocorn Hájek s.r.o. ing. Martina Ličky, jakožto nájemce pozemku paní Hýlové, on a ani paní majitelka o žádné stavbě nebyli informováni a žádnou zeminu navést nedovolili, protože se na pozemcích hospodaří. Dle arogantního sdělení pana Friedricha je vše v pořádku, jelikož mu paní Kudelová dala svolení a on si může tím pádem vozit a stavět co chce.  V tuto chvíli si myslím, že nejspíš  paní Kudelová dala svolení k něčemu, o čem ani sama neví, ale je to záležitost čistě její. Proto jsem si řekl, že to prostě tak nenechám.

Na „stavbu“ se lze dívat dvěma pohledy, buď je to „černá“ stavba anebo černá skládka. Ale při bližším zkoumání jsem zjistil, že s největší pravděpodobností je to černá skládka přetvořená na černou stavbu.  Při dalším obhlédnutí okolí stavby zjistíte, že na straně násypu od lesa se nachází stavební suť, v korytě Zahumeničky je pak betonová patka sloupu bývalé sněžného děla, která brání vodnímu toku a zcela reálně hrozí zanesení koryta. Posuďte situaci sami na fotografii níže. A to že dál ve svahu lesa Zahumenice je těch patek mnohem více a větších je zcela jiná a bohužel smutná záležitost majitelů pozemku. Také je z velké části zasypána vpusť do zatrubnění potoka (potok Zahumenička je pod sjezdovkou zatrubněn a majetkem obce Vřesina– poznámka autora).

Říkáte si co s tím? Taky jsem si to v duchu řekl. Dal jsem podnět Policii ČR, kontaktoval jsem obec Vřesina a další příslušné státní úřady. Jsem moc rád, že areál v obci funguje, rád chodím do restaurace na Skalce, ale není přeci jen to bezohlednost vůči přírodě, která nás obklopuje?

Je na místě taky říct, že o stavbu se nejedná, jelikož po velmi vstřícném jednání s kompetentním úředníkem na obci Vřesina, naše obec neví o žádném stavebním řízením v záležitosti stavby, protože by byla účastníkem stavebního řízení.

O pokračování celé záležitosti Vás budeme zde na našich stránkách informovat.

Bc. Petr Lička, člen místního sdružení ODS Vřesina

Příspěvek byl publikován v rubrice K zamyšlení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>