Jak dál s protihlukovým opatřením?

Vážení spoluobčané, je po volbách a nechceme si říkat památnou věty jednoho Slovenského politika: Je po volbách zvykněte si!

Před covidem naše sdružení ODS rozjelo akci pro zmírnění dopadu nadměrného hluku v obci, který nás obtěžuje z naprosto zpackané stavby silnice I/11 – tkzv Prodloužené Rudné.

Proč zpackané, stavba je provedena podle projektu někdy z konce 90 let, kdy neplatily téměř žádné normy pro ochranu proti hluku a jiné hygienické předpisy, tak jako platí nyní, kdy byla uvedena do provozu.

To, že ŘSD a částečně MSK umožnilo tuto stavbu provést takto bez uzardění a jakékoliv profesní cti je jedna věc a druhá, pro nás nejhorší, je to, že se naše obec (v dané době reprezentované starostkou p. Roubíčkovou a některými i nynějšími členy rady obce ) nepřihlásila k stavebnímu řízení jako účastník řízení. Nikdo nevíme proč a tak se jich běžte zeptat sami. Tím nás – obec – tehdejší vedení obce navždy odstavilo od možnosti se jakkoliv bránit, dávat podněty ke zlepšení a případně se odvolávat a dožadovat práva.

Takže to zbylo na nás občany. Společně jsme s vámi – občany – sepsali petici a vyzvali obec k řešení. Co se tedy stalo. Zpočátku akce měla drajv, 360 podpisů je přece jen dost a i naše obec reagovala, přislíbila obstarat měření hluku, občané proto nabídli své pozemky pro měření hluku a …. A dál už klasicky nic.

Nejsme ti, kteří věci vzdávají a nechají si zvůli státu líbit. Někteří populističtí politici ve vedení MSK se stavbou chlubí v pofidérních krajských soutěžích stavba roku, ale jak nám řekli, s ničím nám nepomůžou, není to jejich věc a Vřesina se nepřihlásila jako účastník řízení, tak nám dejte pokoj a vůbec za náma nechoďte. ANO, doslova tak, však se tam vyfotili, volby už byly, zvykněte si!

Tak, to byl exkurs do minulosti. Budeme spolupracovat s radou obce a starostou, aby věc neusla, je třeba objednat a zaplatit měření hluku a podle výsledku podat stížnost na Krajskou Hygienickou Stanici. Pokud uspějeme, snad se na ŘSD podaří nastartovat projekt protihlukových zábran hodných 21.století. Využili jsme naši možnost přímých kontaktů na současného ministra financí p. Stanjuru a ministra dopravy p. Kupku, oba přislíbili pomoc, ale první musí být prokázáno překračovaní hygienických norem prokazatelným měřením.

Pak se dá pracovat dále. Musíme si pomoci jako občané sami a proto náš zastupitel p. Lička podá na příštím zastupitelstvu obce do programu zastupitelstva návrh na úkol radě obce: provést ihned měření hluku a dopady na naši obec.

Vše už bylo jednou připraveno, jen je třeba ihned začít.

Ještě jednou děkujeme občanům za pomoc při podpisech petice a musíme se do toho pustit znovu!

Za ODS Vřesina,

Ing. Martin Staněk

Příspěvek byl publikován v rubrice Petice - Rudná. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.