Zasaď si svůj strom

Zdravím všechny obyvatele Vřesiny,

včera večer dorazilo 105 kusů stromků ovocných dřevin, které jsou řádně založeny do země a připraveny na výsadbu ,, Zasaď si svůj strom“. Jedná se o 25 kusů jabloní, 25 kusů hrušní, 25 kusů třešní a 5 kusů višní. U každého druhu se vždy jedná o několik různých krajových odrůd. U některých třešní se dokonce jedná o rouby starých odrůd, které ani odborníci z oboru pomologie nedokázali určit a jsou označeny pouze lokalitou, např. CHKO Poodří. Leták akce

Program akce Zasaď si svůj strom.

Sraz je určen na křižovatce pěšiny Kaménky a ulice Selské.

08:00 – Zahájení (starosta), zasazení prvního stromu, odborná instruktáž sadby (pan Jiří Jílek)

-          Kratičký proslov a poděkování (Bc. Petr Lička)

Vlastní výsadba:

Vlastníkům okolních pozemků, kteří projevili zájem si zasadit strom u svého pozemku, půjdou s Petrem Ličkou na určené místo. Ostatní účastníci započnou sadit stromy na dané místa dle seznamu.

Pokud půjde vše hladce mělo by býti hotovo ve 13:00. Během výsadby bude pro účastníky připraveno občerstvení.

12:00 – 13:00 předpokládaný konec výsadby. Je nutno vše uklidit. Poté bude přesun do zahradkáře, kde bude připraven odpolední program.

16:00 Zahájení odpoledního programu v Zahradkařu

Přednáška o ovocných dřevinách – Mgr. Radim Lokoč, PhD. – pomolog, ZO Český svaz ochránců přírody Slezské odrůdy, z.s. – přednáška s projekcí

Projekce pořadu o stávající krajině na Moravě, kde přetrvaly tradice a tradiční způsoby hospodaření.

Představení projektů, které se týkají oblasti životního prostředí, které plánuje rada obce v roce 2020. A to zejména problematika vodní eroze v lokalitě Cypky, která vzešla na popud občanů obce. Občanům bude také přednesen plán pokračování cesty Kaménky směrem k rybníku v Ošu. Diskuze k tématu životního prostředí v naší obci mezi kopci.

Při příležitosti 80. let od násilného potlačení studentských demonstrací a zavření česky vyučujících vysokých škol v protektorátu Čechy, Morava a Slezsko, je možnost si z archivu Paměti Národa pustit příběh Vojmíra Srdečného. Příběh VŠ studenta roku 1939.

Během celého odpoledního programu bude drobné občerstvení zajištěno.

Po skončení programu je volná zábava :)

Každý účastník dostane stromek, kůly, atd… rozhodnutím rady obce Vřesina zdarma.

Tato společenská akce se koná za každého počasí!! Pouze krutý mráz nebo metr sněhu nás může zastavit. Bude sice k dispozici zdarma čaj, rum či horká polévka, ale i tak je nutno přizpůsobit oděv povětrnostním podmínkám. Pokud by opravdu počasí nepřálo a byl by krutý mrz či metr sněhu, akce bude přeložena na jaro.

Zájemci o výsadbu se mohou hlásit na email petr@frrr.cz, na facebooku skupiny Vřesina pod příspěvek nebo pomocí SMS na telefon 606 666 383. Pokud by se chtěl někdo na cosik  optat, tak ať ani chvilu nevaha a zavola na telefon. Princip je jednoduchý, jeden strom jedno jméno nebo rodina a pouze pro obyvatele s trvalým bydlištěm v naší obci mezi kopci. A v případě velkého zájmu bude seznam sestaven dle data a času doručení.

Pozor! K dispozici v tuto chvíli je zatím pouze 50 kusů stromků!

Bude druhá vlna, ale s menším počtem kusů.

Každý strom bude důsledně označen v dokumentaci druhem, odrůdou a sadbařem a na místě samém číslem. Podle přesné výsadby bude zhotovena tabule, kde budou vyznačeni jednotliví sadbaři, či rodiny sadbařů a jaký druh a odrůdu zasadili.

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace z jednání obecní rady. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.